Σάββατο, 10 Νοεμβρίου 2018 09:00

Δυο Τζέκιλ και δύο Χάιντ

Από :

Για αρχή, να σας ενημερώσω πως δεν χρειάζεστε να φοβάστε, η φύλαξη της χώρας είναι σε καλά χέρια, οι μέρες είναι ακόμα αρκετές και ευτυχώς υπάρχει και το μπάσκετ για να μας κάνει να ξεφεύγουμε λίγο από τη ζωή του φαντάρου. Κάναμε ένα διάλειμμα από την υπηρεσία και είπαμε να σχολιάσουμε λίγο από την αγαπημένη Χίο, το πρώτο ντέρμπι της χρονιάς, το οποίο έμελε να καταλήξει στην ομάδα του Παναθηναϊκού. Ένα ματς που είχε εν διαμέτρου αντίθετη εικόνα και για τους δύο αντιπάλους στα δύο ημίχρονα. Χωρίς να χρονοτριβούμε, ας ρίξουμε μια ματιά στο τι παρακολουθήσαμε στην αναμέτρηση των δύο «αιωνίων» για την έκτη αγωνιστική της Ευρωλίγκα.

Πρώτο ημίχρονο

Στο ξεκίνημα του αγώνα είδαμε και τους δύο προπονητές να επιλέγουν ψηλά σχήματα με ένα καθαρό γκαρντ και για τους δύο, τους Καλάθη και Σπανούλη αντίστοιχα. Ο Πασκουάλ στόχευσε σε παιχνίδι από το ποστ με τους Παπαπέτρου και Λοτζέσκι και δημιουργία από μέσα προς τα έξω, ενώ στο αμυντικό κομμάτι μία τέτοια πεντάδα- με Λάσμε, Τόμας, Καλάθη - έδινε τη δυνατότητα για μία άμυνα αλλαγών στα σκριν του αντιπάλου. Ο Ολυμπιακός από την άλλη, έδωσε αρκετές μπάλες όπως αναμενόταν στον Γιώργο Πρίντεζη, τον οποίο ντούμπλαραν οι αμυντικοί του Παναθηναϊκού, όμωςο ίδιος βρέθηκε σε εξαιρετική βραδιά και διάβαζε γρήγορα τις φάσεις,με αποτέλεσμα να πασάρει προς τα έξω, με αποδέκτη τον «καυτό» Γιάνις Τίμα, που λειτούργησε εξαιρετικά ως spot shooter.  Aς δούμε δύο χαρακτηριστικές φάσεις.

Αμυντικά ο προπονητής του Ολυμπιακού επέλεξε αλλαγή πάνω στον Νικ Καλάθη, με σκοπό να κόψει τη δημιουργία για τον Παναθηναϊκό, πράγμα που κατόρθωσε, μιας και στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Πασκουάλ είχε δύο(!) μόλις ασίστ. Τα λάθη όμως των ερυθρόλευκων έδωσαν στη δυνατότητα στους πράσινους να πετύχουν εφτά πόντους. Οι πρώτες αλλαγές των προπονητών και η είσοδος του Παπαγιάννη, άλλαξαν την αμυντική τακτική των ομάδων, οι οποίοι επέλεγαν άμυνα δύο εναντίον δύο στα κεντρικά πικ. Ο Παναθηναϊκός ολοκλήρωσε το δεκάλεπτο με κάκιστη άμυνα και τον Ολυμπιακό να προηγείται με το ισχνό 21-23. Ενδεικτικό το τρίποντο του Τουπάν που έδωσε το προβάδισμα στον Ολυμπιακό, με τις κακές περιστροφές της άμυνας του Παναθηναϊκού.

Η εικόνα στο δεύτερο δεκάλεπτο δεν διαφοροποιήθηκε ιδιαίτερα. Ο Παναθηναϊκός δεν είχε καλή κυκλοφορία, με την μπάλα να «κολλάει» στα χέρια των παιχτών του - βλ Κιθ Λάνγκφορντ. Η είσοδος του Λούκας Λεκάβιτσιους (ή Λεκαβίτσιους ξέρω γω) έδωσε λύση στο επιθετικό πρόβλημα που αντιμετώπιζε η ομάδα του. Πρόσφερε πέντε γρήγορους πόντους, χτυπώντας τον Ολυμπιακό από τον αριστερό διάδρομο μετά τα πικς, τιμωρώντας την επιλογή αυτή των αντιπάλων του να του δίνουν αυτό που ξέρει να κάνει. Να πηγαίνει δηλαδή από αριστερά και να σουτάρει μετά από ντρίμπλα. Όπως βλέπουμε στο παρακάτω βίντεο, ένα απλό play-παραλλαγή μιας horns επίθεσης των πρασίνων, με τον Γκιστ να δίνει σκριν στο αριστερό χέρι και μετέπειτα ένα κεντρικό πικ, βοήθησε τον Λιθουανό να σουτάρει ανενόχλητος. Δείτε άλλα δύο παραδείγματα.

Στο β δεκάλεπτο, είδαμε επίσης μία από τις περίφημες άμυνες ζώνης (με προσαρμογές) του Μπλατ, 2-3 με αλλαγές παντού στην πρώτη φάση του δευτέρου δεκαλέπτου, που γινόταν 3-2 όταν ο παίχτης του Παναθηναϊκού ανέβαινε στις 45 μοίρες. Ο Ολυμπιακός χτύπησε στη συνέχεια την αμυντική αδυναμία του Μήτογλου, τον ανέβαζε συνεχώς στην μπροστά γραμμή, πήρε αρκετούς πόντους από επιθετικά ριμπάουντ και καλή κυκλοφορία από μέσα προς τα έξω, ενώ ο Τίμμα συνέχισε να δίνει λύσεις με το μακρινό σουτ και να ξεχωρίζει μαζί με τον Πρίντεζη. Η συνολική εικόνα της ομάδας του Μπλατ στο πρώτο μέρος ήταν πολύ καλή, με την επίθεση να κυκλοφορεί γρήγορα και σωστά τη μπάλα, με σωστό προσανατολισμό και στόχευση, πράγμα που έφερε 13 ασίστ από 7 παίκτες, όπως έχει πολύ όμορφα απεικονίσει παρακάτω ο Panagiotis S. (@lostgps).

Δεύτερο ημίχρονο : αλλαγή ρόλων

Mε το πρώτο ημίχρονο να βρίσκει τον Ολυμπιακό μπροστά στο σκορ με 41-48, ο Τσάβι Πασκουάλ ξεκίνησε την περίοδο με τον Θανάση Αντετοκούνμπο να πηγαίνει στο μαρκάρισμα του Σπανούλη και τον Καλάθη στον Τίμμα. Η επιλογή του Ισπανού προπονητή να δίνει ο Έλληνας φόργουορντ τον διάδρομο στον αρχηγό του Ολυμπιακού, με τον Λάσμε να έρχεται σε βοήθεια ψηλά, οδήγησε σε αλλοίωση προσπαθειών και εκμηδένισε το κάθετο παιχνίδι των ερυθρόλευκων. Η άμυνα του ΠΑΟ έγινε πιο δυνατή, στα όρια του φάουλ, ανέβασαν την αμυντική τους προσπάθεια όλοι οι παίχτες, με αποτέλεσμα επίσης να βρουν γρήγορα εύκολα καλάθια μετά από πίεση, λάθη και κακή αμυντική συμπεριφορά του Ολυμπιακού.

Ενδεικτική είναι παρακάτω η έλλειψη επικοινωνίας μεταξύ των παιχτών στην άμυνα ζώνης, που οδήγησε σε μια από τις γνωστές συνεργασίες των πρασίνων, σε μία «υπερφόρτωση» της πλευράς από τον Καλάθη που οδηγεί σε ένα πλάγιο πικ. Παρατηρήστε επίσης καλά τον Νικ. Κάνει όλα τα σωστά πράγματα. Οι επιλογές του στην τρίτη περίοδο ήταν γενικώς εξαιρετικές.

Οι δύο προαναφερθέντες παίχτες του Παναθηναϊκού (Θανάσης-Καλάθης), με την ενέργεια του πρώτου και το σωστό διάβασμα της άμυνας του Ολυμπιακού του δεύτερου, άνοιξαν τη διαφορά υπέρ της ομάδας τους. Με επιμέρους σκορ 26-14, γύρισαν «τούμπα» το ματς και απέκτησαν μια διαφορά πέντε πόντων πριν ξεκινήσει η τελευταία περίοδος.

Σε εκείνην οι ομάδες επιτέθηκαν πιο κοντά στο καλάθι, με σκοπό να φθείρουν τον αντίπαλο και να επισκεφτούν τη «γραμμή της φιλανθρωπίας», που μόνο τέτοια δεν ήταν για τους ερυθρόλευκους στον αγώνα (15/24). Στην ουσία, μόνο ο Πρίντεζης ήταν παρόντας στο γήπεδο για τον Ολυμπιακό στο δεύτερο ημίχρονο, χτυπώντας συνέχεια στην επίθεση τον Τόμας, ενώ για τους πράσινους ο Λούκας Λεκαβίτσιους συνέχισε το εξαιρετικό του ματς, αφού επέμεναν να του δίνουν το καλό του χέρι και έτρεχε «ανενόχλητος» τα plays της ομάδας του.

Ο ΠΑΟ ανανέωνε αρκετές επιθέσεις μετά από επιθετικά ριμπάουντ ( φοβερό στατιστικό το ότι και οι δύο ομάδες είχαν περισσότερα επιθετικά από αμυντικά ριμπάουντ, 20-19 για τον ΠΑΟ και 17-15 για τον Ολυμπιακό) φτάνοντας εύκολα στο τέλος στην επικράτηση με 93-80.

Ενα γενικό σχόλιο.

H εικόνα του shot chart του Ολυμπιακού στον χθεσινό αγώνα μας δείχνει πόσο διαφορετική ήταν η επιθετική στόχευση των ερυθρόλευκων από το πρώτο στο δεύτερο ημίχρονο. Σαφώς έπαιξε ρόλο και η άμυνα του αντιπάλου, όμως γενικά οι ερυθρόλευκοι είχαν χειρότερη δημιουργία, στατικότητα και επομένως λιγότερα καλά σουτ. Ας δούμε την δεύτερη, χαρακτηριστική απεικόνιση του Παναγιώτη για την ανάλυση μας.

Γενικά, είδαμε ένα ματς εκ διαμέτρου αντίθετο για τις δύο ομάδες. Η εξαιρετική εικόνα του Ολυμπιακού στο πρώτο ημίχρονο, έδωσε τη θέση της στην κάκιστη του δευτέρου. Το περιφερειακό δίδυμο των Γκος-Σπανούλη δεν βοήθησε καθόλου, με την απουσία του Στρέλνιεκς να αφήνει την ομάδα του Μπλατ λειψή στην δημιουργία και με τον ίδιο να μην ανοίγει το ροτέισον (Μάντζαρης;), εμπιστευόμενος ψηλά σχήματα κατά τη διάρκεια του ματς. Σταμάτησαν οι ενδιάμεσες γρήγορες επιθέσεις, έγιναν αρκετές με άσκοπη ντρίμπλα, κάτι που ήθελε ο Πασκουάλ για να βρει ρυθμό η δική του ομάδα.

Ο Παναθηναϊκός διαχειρίστηκε εξαιρετικά το δεύτερο μέρος, χωρίς να χρειαστεί να κάνει κάτι το ιδιαίτερο. Ανέβασε κατακόρυφα την αμυντική του ένταση, με την απουσία του Λάνγκφορντ λόγω φάουλ να λειτουργεί ευεργετικά για αυτούς.

Ένα πράγμα που θα πρέπει να προβληματίσει τον Μπλατ, είναι η εικόνα του Ολυμπιακού με τα αρκετά νεκρά διαστήματα στο δεύτερο ημίχρονο των αγώνων. Ενδεικτικό είναι το στατιστικό που αλίευσε ο Γιάννης Ψαράκης. Συνολικά στην διοργάνωση, στο πρώτο ημίχρονο ο δείκτης +/- είναι στο +37, ενώ στο δεύτερο στο… -46!

Δεν θα πρέπει να ξεχνάμε φυσικά, πως ουδείς έχασε ή κέρδισε κάτι μακροπρόθεσμα από μία ήττα ή μία νίκη στην έκτη αγωνιστική. Ούτε ένας προπονητής έγινε χειρότερος ή καλύτερος μετά από ένα ματς. Η διοργάνωση της Ευρωλίγκα είναι- σόρι και για το κλισέ- ένας μαραθώνιος, πράγμα που δήλωσαν και οι δύο προπονητές. Σας αφήνω τώρα, γιατί πρέπει να κοιμηθώ επειδή έχω ξανά υπηρεσία σε λίγες ώρες. Εις το επανιδείν.